| 20 تير 1399
En | 
درست مصرف کنیم, فرزندانمان ما را نخواهند بخشید

درست مصرف کنیم, فرزندانمان ما را نخواهند بخشید

تاریخ انتشار: 1397/01/26|   بازدید: 50 |  print

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در پیامی همکاران را به مصرف بهینه آب با توجه به بحران کم آبی در سالهای آینده دعوت کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در متن پیام مهندس محمد زاده  آمده است: تا سال 2040, 33 کشور در وضعیت شدید کم آبی قرار خواهند گرفت.در میان این 33 کشور 14 کشور در منطقه خاورمیانه قرار دارند که کشور ما ایران هم در میان این 14 کشور است.

بحران کم آبی جدی است , اما متاسفانه هنوز عده کثیری این مهم را شوخی می پندارند. عکسهای هوایی از مناطق مختلف کشورهم بر کم آبی روزافزون ایران صحه می گذارد.

اکنون زمان تغییر در فرهنگ مصرف آب فرا رسیده است. شاید کمی هم دیر شده باشد.همه ما باید یاد بگیریم و به فرزندانمان فرهنگ صحیح مصرف بهینه آب را آموزش دهیم. این تغییر در الگوی مصرف آب نمی تواند و نباید در حد شعار باقی بماند , به طور حتم با چنین وضعیت هدر رفت آب نسل آینده آسیبی جدی خواهد دید و هیچگاه ما را نخواهند بخشید.

طبق كلام قرآني، خداوند هر موجود زنده‌اي را از آب پديد آورده است. در ميان اديان الهي هيچ كدام به اندازه دين مبين اسلام به موضوع آب نپرداخته است. در قرآن بيش از ۶۰ مرتبه به آب اشاره شده است كه اين خود بيانگر اهميت فوق‌العاده آب است. مطالعات زمين‌شناختي در زمينه چگونگي شكل‌گيري حيات در كره زمين نشان داده است كه در رسوبات متعلق به حداقل ۵/۳ ميليارد سال پيش، كف اقيانوس‌ها و چشمه‌هاي آب گرم، فسيل وجود داشته و مويد اين احتمال است كه حيات بيولوژيك از چشمه‌هاي آب گرم اقيانوس‌ها شروع شده است. بدون شك اثر آب بر روي دوره تكامل بيولوژيك عميق و تعيين‌كننده بوده است، بطوري‌كه مي‌توان گفت اگر اشكال مختلف حيات در محل ديگري از جهان ايجاد مي‌شدند، غير ممكن مي‌بود كه مشابه انواع موجود در زمين مي‌شدند، مگر اينكه در آن جهان نيز آب بعنوان يك مايع حياتي، به‌فرآواني در دسترس قرار مي‌گرفت. ايجاد حيات در آب نيز كاملا  وابسته به خصوصيات منحصر بفرد اين مايع است در ساير مواد طبيعي موجود يافت نمي‌شود.

به راستی امید فرزندان آینده این آب و خاک به عملکرد امروز ما بستگی دارد. با برنامه ریزی صحیح در مصرف بهینه آب در مصارف کشاورزی ( که قطعا باید از سوی دولتمردان انجام گردد) و تغییر الگوی مصرف در زندگی شخصی همه ایرانیان می توان با بحران کم آبی در سالهای آتی مقابله کرد تا ایرانی آباد و شکوفا را برای آیندگان ارمغان آوریم.

 

  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد