شنبه، 2 مرداد 1400
En | 
بدون افزایش نقش تصدی‌گری، باید به ساختاری مناسب برای وزارت راه و شهرسازی دست پیدا کنیم
 

بدون افزایش نقش تصدی‌گری، باید به ساختاری مناسب برای وزارت راه و شهرسازی دست پیدا کنیم

محمد اسلامی با بیان اینکه این وزارت راه و شهرسازی باید با رویکرد علمی، نقش حاکمیتی در وظایف خود را اعمال کند، گفت: امیدواریم با کشف مشکلات ساختاری و تشکیلاتی که داریم، بتوانیم ساختار تشکیلاتی و اداری متناسب را برای این وزاتخانه ایجاد کنیم تا بتوانیم در وظایف خود در بخش‌های مختلف مانند جاده‌ها، هواشناسی، هوایی و ... که در آن‌ها نقش حاکمیتی داریم به درستی عمل کنیم. امروز جمعیت ۸۵ هزار نفری این وزارتخانه در کل کشور دستخوش تغییرات ساختاری شده است و باید بدون اینکه نقش تصدی‌گری خود را افزایش دهیم، به...
ﺳﻪشنبه، 04 تیر 1398 | Article Rating

مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با معاون رئیسجمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور که با حضور معاونان و مدیران کل وزارت راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد با برشمردن برخی مشکلات این وزارتخانه در زمینه ساختاری و همچنین در حوزه منابع انسانی گفت: امروز در برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. ادغام اداره‌های کل در استان‌ها و شهرستان‌ها باعث به‌هم ریختن ساختار شده است و ای کاش این اتفاق نمی‌افتاد.  در برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها همکاران ما با مشکلات معیشتی درگیر هستند و این موارد باید با اصلاح ساختاری برطرف شود.

وزیر راه و شهرسازی با تایید این دیدگاه که به مرور زمان نیرو باید ریزش داشته باشد بیان کرد: اما باید توجه داشت کمبود نیرو در برخی از سازمان‌ها می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به جا گذارد. برای مثال کمبود دیدبان در هواشناسی باعث کاهش قدرت پیش‌بینی این سازمان می‌شود و در بسیاری از بحران‌ها که مربوط به تغییرات آب و هوایی است می‌تواند تاثیر گذار باشد یا کمبود نیرو در قسمت‌هایی مانند مراقبت پرواز می‌تواند منجر به حادثه‌های ناگواری شود.

اسلامی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان با فرضیات ذهنی مدیریت کرد در خصوص راهداری‌ها توضیح داد: ما یا راهدارخانه داریم یا نداریم. راه موجود زنده است و نیاز به مراقبت دارد. فرض کنیم در راستای برون‌سپاری، راهدارخانه‌ها را به پیمانکار واگذار کنیم. برای اینکار باید سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه داشته باشیم تا بتوانیم آن‌ها را به پیمانکار واگذار کنیم. اگر اجازه دهیم راهداری‌ها طبق ضوابط خود با نیروهای مختلف بدون نیاز به طی مراحل استخدامی و در قالب قراردادهای تامین اجتماعی قرارداد ببندند، قطعا عملکرد بهتری خواهیم داشت. همان‌طور که دیدیم در بحران سیل اخیر که بیش از ۱۲ هزار کیلومتر از راه‌های کشور با مشکل مواجه شد، این راهداری‌ها بودند که با تمام توان برای گذر از بحران و عادی شدن جاده‌ها تلاش کردند.

عضو کابینه دولت مشکلات راه‌آهن را نتیجه یکپارچه نبودن ساختار آن دانست و اظهار کرد: بخش اپراتوری از راه‌آهن جدا شد و بخش حمل و نقل آن به شرکت رجا سپرده شد و در راستای اجرای اصل ۴۴ این شرکت سر از تامین اجتماعی درآورد. شرکت تامین اجتماعی هم با بیان اینکه حمل و نقل ریلی توجیه اقتصادی ندارد در این شرکت سرمایه‌گذاری نمی‌کند، از سوی دیگر با جدا شدن بخش‌های دیگر از راه‌آهن شاهد فساد در این بخش‌ها بودیم و امروز با شرایط پیش آمده شاهدیم نیروهای این شرکت‌ها انگیزه ندارند.

اسلامی در پایان درخصوص کوچک‌سازی و برون‌سپاری در وزارت راه و شهرسازی افزود: همه سعی‌مان این است که در وزارتخانه کوچک‌سازی کنیم و همینطور ساختار سالمی داشته باشیم، اما باید بتوانیم یکپارچگی داشته باشیم. باید بازبینی‌هایی در ساختار انجام شود و در جاهایی که می‌شود برون‌سپاری کرد، اما در حوزه‌هایی که نقش حاکمیتی داریم نمی‌توان برون‌سپاری کرد.

 

تصاویر
  • بدون افزایش نقش تصدی‌گری، باید به ساختاری مناسب برای وزارت راه و شهرسازی دست پیدا کنیم
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظرات

شنبه, 23 فروردین,1399

دادفر

با سلام و احترام فرمایشات مقام عالی وزارت بسیار دقیق و راهگشاست، حال می بایست با تصمیم سازی مناسب علل بروز مشکلات را ترسیم و راه حلهای آن را برای ایجاد ساختار مناسب و شایسته خانواده بزرگ وزارت راه و شهرسازی ارایه نمایند، بطوری که ضمن حفظ جایگاه حاکمیتی، از انجام اقدامات موازی جلوگیری نموده و هر یک از سازمانها و ادارات کل استانی وظیفه عملیاتی و اجرایی را انجام دهند تا انشالله شاهد افزایش کارایی و بهره وری در این وزارت خانه بزرگ کشور باشیم.

ﺳﻪشنبه, 27 آبان,1399

مرضیه

آیا امکان ثبت نام برای فرهنگیانی که مشکل ثبت نام دارند واسم آنها جز لیست متقاضی مسکن نیست وجوددارد ؟

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

برچسب ها