| 31 شهريور 1399
En | 
انتخابات نظام مهندسی امسال در روندی مطلوب تر برگزار می شود

انتخابات نظام مهندسی امسال در روندی مطلوب تر برگزار می شود

تاریخ انتشار: 1397/04/20|   بازدید: 1096 |  print
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با متفاوت خواندن انتخابات این دوره نظام مهندسی گفت: دو تغییر عمده در برگزاری هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی وجود دارد . اول اینکه اختیارات محلی بیشتری به استانها اعطا شده است یعنی هر استان با توجه به شرایط خاص خود , تعداد شرکت کنندگان و موقعیت جغرافیایی در چاچوبی که قانون مشخص کرده دارای اختیاراتی است که می تواند مطابق با آن عمل کند. دوم اینکه مطابق با دستورالعملهای جدید افراد ذینفع و کسانی که شامل بحث تعارض منافع هستند نمی توانند در انتخابات شرکت نمایند.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران مهندس محمدزاده در نشست خبری که پیرامون اطلاع رسانی درباره هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی استان تهران تشکیل شده بود,افزود: تغییرات در برگزاری انتخابات این دوره سبب شده تا نشاط بیشتری در انتخابات وارد گردد و روند مطلوب تر و صحیح تری را در برگزاری این انتخابات شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه این انتخابات بزرگترین انتخابات تشکل های صنفی و حرفه ای کشور است خاطرنشان کرد: در استان تهران 110 هزار واجد شرایط جهت شرکت در انتاخابات داریم , در کل کشور این رقم 400 هزار نفر است یعنی 30 درصد از واجدین شرایط در استان تهران تمرکز دارند.

شا یان ذکر است به منظور تامین مشارکت هر چه وسیع‌تر مهندسان در انتظام امور حرفه ای خود قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در اسفند 1374 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از آن سازمان نظام مهندسی ساختمان تاسیس و بر اساس قوانین و مقررات حاکم شروع به فعالیت نمود.

برای تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان در هر استان وجود حداقل 50 نفر داوطلب عضویت از بین مهندسان آن استان که دارای مدرک مهندسی در رشته های اصلی مهندسی شامل معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک باشند، ضروری است. هر سازمان استان دارای 4 رکن اصلی شامل مجمع عمومی، هیات مدیره، شورای انتظامی و بازرسان می باشد. که دو رکن آن یعنی هیات مدیره و بازرسان با انتخاب و رای مستقیم اعضاء سازمان استان انتخاب می شود. مدت اعتبار اعضاء هیات مدیره سه سال می باشد که شرایط انتخاب شوندگان بر اساس ماده 10 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ماده 59 آیین نامه اجرایی آن تعیین می شود همچنین تعداد اعضای هیات مدیره بین 5 تا 25 نفر متناسب با تعداد اعضاء آن استان متغیر می شود که استان تهران به عنوان بزرگترین استان دارای 25 نفر عضو اصلی و 7 نفر عضو علی البدل در هر رشته‌های 7 گانه موضوع قانون می باشد. در اجرای ماده 13 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و به منظور انتخاب اعضاء هشتمین دوره هیات مدیره سازمان استان در مورخ 29/03/1397 اعضاء هیات اجرایی استان (7 عضو) انتخاب و دستگاه نظارت استان (5 عضو) تشکیل و فرایند برگزاری انتخابات آغاز گردید. طبق برنامه زمانبندی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی که وظیفه دستگاه نظارت انتخابات را عهده‌دار است، و با توجه به تصویب هیات اجرایی شروع ثبت نام از کاندیداها از مورخ 06/04/1397 لغایت 21/04/1397 صورت می پذیرد و هیات اجرایی انتخابات موظف است با انتشار آگهی ثبت نام و اطلاع رسانی لازم، یک هفته پس از پایان مهلت ثبت نام استعلامات لازم را از مراجع ذیربط انجام دهد و تا یک ماه پس از آن فرصت دارد در خصوص صلاحیت افراد تصمیم گیری نماید که پس از اعلام موضوع عدم احراز شرایط در خصوص بعضی از داوطلبان، دستگاه نظارت استان ظرف مدت یک هفته به شکایت کاندیداها رسیدگی و اعلام نظر می نماید.

شرایط کاندیداهای هشتمین دوره انتخابات به دلیل تصویب و اصلاع ماده 59 آیین نامه اجرای قانون توسط هیات مدیره با دوره های قبلی دارای تفاوت هایی می باشد که اهم آن را می توان به شرح ذیل نام برد:

1-  داشتن پروانه پایه 1 در رشته مورد تقاضا با گذراندن 2 سال سابقه پس از اخذ صلاحیت پایه 1

2- اشتغال به امور فنی در رشته مهندسی مورد تقاضا به صورت 5 سال مداوم و 10 سال متناوب

3- عدم اشتغال در دستگاه های نظارتی و اجرایی مرتبط با قانون که تصدی همزمان آن با عضویت در هیات مدیره موجبات تعارض منافع و اختلال در انجام وظایف را موجب می شود.

تعداد اعضاء هیات مدیره سازمان استان تهران به تفکیک رشته و گروه ساختمان به شرح ذیل می باشد.

 

 

 

هیچ خبری یافت نشد.

جستجو

گروههای خبری

    برچسب ها

    آرشیو زمانی